Pikkujoulun parhaimmat sillireseptit

Joulunajan parhaimmat tarjottavat syntyvät tietenkin sillistä. Taio pikkujoulun illanistujaisiin maistuvia silliherkkuja tai piristä joulun kalapöytää jollakin uudella, herkullisella sillillä. Näillä Sillikoulun resepteillä onnistut varmasti!

Helppo katkarapukimara

 

  • Abban Rapumarinoidulla Silliherkulla maustat helposti perinteisen katkarapukimaran. Sekoita kaikki ainekset keskenään ja tarjoile leivän päällä tai ihan sellaisenaan perunoiden kanssa. Reseptin pääset kurkkaamaan täältä.

 

Omenainen sillikaviaari

 

  • Raikas Granny Smith -omena tuo tähän omenaiseen sillikaviaariin mukavasti suutuntumaa ja kirpeyttä. Omenainen sillikaviaari toimii kuten helppo katkarapukimarakin, hienosti sellaisenaan perunoiden kanssa nautittuna tai leivän päällä. Tätä kannattaa kokeilla myös voileipäkakun täytteenä.

 

 

Paahdettua kylmäsavulohta, sinappisilliä ja mätiä

 

  • Sinappisilli ja paahdettu kylmäsavulohi ovat oiva makupari, joka maistuu ympäri vuoden. Sinappisillin kastike maustaa maukasta kokonaisuutta, johon taas paahdettu ruisleipä tuo mukaan rapeuden. Koko komeuden kruunaa ja viimeistelee lohenmäti sekä sinapinsiemenet. Kokeile samoja täytteitä esimerkiksi ison reikäleivän täytteiksi. Näin saat esimerkiksi juhliisi upean avovoileipäkakun. Reseptin löydät täältä.