1. Silliä ja piparjuurituorejuustoa

20 kpl Ahti Sipulisilli 250/150 g
200 g tuorejuustoa
1-2 rkl Felix-piparjuuritahnaa
½ kpl sitruunan mehu
1 tl suolaa
½ tl mustapippuria
noin 20 kpl ruissipsejä
3 oksaa tilliä
rouhittua mustapippuria viimeistelyyn

2. Sillilehikäinen

1 prk Vesta Matjessilli 160/100 g
1 pkt (500g) voitaikinalevyjä
1 kpl kananmuna

Täyte:
200 g ranskankermaa
½ kpl sitruunan kuori raastettuna
½ tl suolaa
1/3 rouhittua mustapippuria
2 rkl sitruunan mehua

3. Silli-artisokkarieska

Tahna:
8 palaa Abban Silliherkkua, Yrtti-Ruohosipuli
1 tlk (190 g) latva-artisokkaa valutettuna
½ kpl sitruunan mehu
1 tl suolaa
½ tl mustapippuria rouhittuna
2 rkl oliiviöljyä

4 palaa rieskaa (n. 20*30cm)
4 siivua kylmäsavulohta
2 kpl kevätsipulia ohuina renkaina
1 kpl fenkoli ohuina suikaleina
12 kpl kurkkuviipaletta koristeluun
12 kpl varrastikkuja

VALMISTUS

1. Silliä ja piparjuurituorejuustoa

Sekoita kulhossa tasaiseksi tuorejuusto, piparjuuritahna, sitruunan mehu ja mausteet ja voitele tahnalla ruissipsit. Laita tuorejuuston päälle pala sipulisilliä ja pieni tillinoksa. Viimeistele rouhitulla mustapippurilla.

2. Sillilehikäinen

Paina noin 5 cm kiekkoja voitaikinasta esimerkiksi pienen juomalasin avulla. Lado ne uunipellille leivinpaperin päälle. Voitele kiekot kananmunalla ja aseta kiekon keskelle yksi sillinpala. Paista 200°C uunissa noin 8 minuuttia. Vatkaa ranskankerma paistumisen aikana kovaksi vaahdoksi. Lisää joukkoon sitruunan kuori, suola, mustapippuri ja lopuksi sitruunan mehu. Sekoita tasaiseksi ja tarkista maku. Laita maustettu ranskankerma pursotinpussiin. Leikkaa uunissa kohonneet lehikäiset halki ja pursota väliin maustettua ranskankermaa.

3. Silli-artisokkarieska

Mittaa tahnan ainekset kulhoon ja soseuta sauvasekoittimella tasaiseksi. Tarkista maku. Levitä tahna rieskojen pinnalle. Nosta lohiviipaleet rieskan päälle pituussuunnassa. Lisää lohipalojen päälle kevätsipulia ja fenkolia. Kääri rieska tiukaksi rullaksi ja paina päälle 6 varrastikkua. Leikkaa leipäveitsellä tikkujen välistä. Pujota kurkkuviipaleet tikkuihin.