Vinkkejä sillin maun pehmentämiseen

Silliä ja ruisleipää

Silli säilötään suolaliemeen ja siitä johtuu sillin suolaisuus. Sillin makua voidaan kuitenkin pehementää seuraavien vinkkien avulla:

 
  1. Liota silliä vedessä ennen ruoanvalmistusta.
  2. Liottamisen jälkeen sillin suolaisuutta voidaan pehmentää tarjoamalla sen rinnalla smetanaa tai kermaviiliä. Näillä suolaisuus taittuu ja samalla annokseen saadaan raikasta, mutta kevyttä hapokkuutta.
  3. Toinen suolan vastamakuna toimiva raaka-aine on keitetty kananmuna, joka pehmentää sillin suolaisuutta monessa sillireseptissä, kuten Sillicoulibiacissa tai Silliviettelyksessä.
  4. Juhlapöydissä silliruokien kanssa tarjottava keitetty peruna on myös hyvä makukokonaisuuden pehmentäjä. Kesällä täydellisyyttä hipova yhdistelmä on uudet perunat ja itsevalmistettu silliviettelys. Toki perinteiselle reseptille löytyy samantapaisia vaihtoehtoja kuten matjes tartar.